В изложба в една от галерийните зали на Минна дирекция – Перник са подредени 10 платна живопис на Генко Генков и 13 скулптори на проф. Емил Попов.
Произведенията са от частна колекция, каза областният управител Людмил Веселинов. Собственикът ги е предоставил, за да бъдат изложени в Перник, тъй като меценатът също е от миньорския град.
Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.
Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ).
Фалшифицирането като международен проблем
„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален,
Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.
Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.
В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.
„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато
Симфоничният оркестър на БНР ще отбележи с концерт 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Доайенът на българските композитори и диригенти е дълбоко свързан с радиооркестъра, който ръководи в продължение на четиринайсет години, разказват от БНР.
Началото на новия концертен сезон Радиосимфониците посветиха на акад. Казанджиев, един от съвременните европейски класици, чиито произведения изпълняват и записват. Събитието е 18 октомври в зала „България“.
Ще звучи „Празнична музика – псалми и ритуали“ от акад. Васил Казанджиев. Написана през 1972 г., първоначално за създадения от него ансамбъл „Софийски солисти“, творбата е символ на майсторското владеене на музикалната материя. Концертът е под палката на белгийския диригент Мишел Тилкин.
Щ
Американският изпълнител Шабузи е начело на класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy) за четвърта непоследователна седмица, съобщи сайтът на изданието.
Хитът запазва водещата си позиция от миналата седмица. A Bar Song (Tipsy) оглави "Хот 100" за първи път в началото на юли.
Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май.
Втората си позиция в класацията запазват Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help, след като бяха на върха шест непоследователни седмици от началото на месец май.
Кендрик Ламар също запазва третата си позиция със сингъла Not Like Us.
Място нагоре се изкачва певицата и актриса Сабрина Карпентър с парчето си Espresso. Тази седмица тя е четвърта.
По
Алтернативната рок група No More Many More представя нова песен и видео – на 28 септември, на сцената на „Тънка червена линия“, съобщават от Projector Plus.
Тази година No More Many More навършва 11 години на българската музикална сцена и се подготвя да зарадва своите фенове с нов, пети албум, който носи работното заглавие „Тук съм”. Сингълът „Както винаги” е третата песен, която излиза от този проект и дава представа за новите музикални хоризонти, които групата ще разгърне през пролетта на 2025 година, когато се очаква официалното излизане на албума.
Видеото е на Chewbacca, с която бандата традиционно работи. Част от кадрите са заснети в бомбоубежище. Любопитното е, че клипът включва и фенове на групата като герои в него.
В No
На откриването на експозицията присъстваха заместник-министърът на културата Амелия Гешева, заместник- министърът на туризма Павлин Петров, областният управител Людмил Веселинов и неговият заместник Симеон Гебов, заместник-кметът на Община Перник Стефан Кръстев.
„Двамата автори боравят със своите изразни средства доста ярко и категорично“, каза Веселинов.
Изложбата „Разкази от злато и сребро“ на Националния исторически музей (НИМ), която е подготвена специално за 100 годишния юбилей на Държавен културен институт „Културен център „Двореца“ (ДКИ КЦ) Балчик, ще бъде показана от 5 август.
Експозицията ще бъде разположена в Каменна зала и ще остане в културния институт до 14 октомври.
В изложбата са включени оригинали на съкровища, както и две копия. Експозицията се състои от 61 предмета, изработени от злато и сребро. Сред предметите има непоказвани до този момент експонати, както и постъпили в последните години във фонда на НИМ. Ще бъдат показани и едни от най-значимите съкровища, открити по нашите земи, посочват от „Двореца“.
България съхранява едни от най-ранните засвидетелствани следи на човешко присъствие на континента. Тук е открито най-ранното обработено злато и най-ранната металургия в света. Част о
„Клопка“ на Надежда Косева от 1 ноември е в кината, съобщават от екипа на филма.
Опазването на природата и грижата за децата ни са в основата на филма. В центъра на историята е Йово, който живее в хармония с природата на брега на река Дунав. Всичко обаче се променя, когато в селото пристига важен инвеститор с желание да инвестира в депо за високорадиоактивни ядрени отпадъци и властта и хората в селото са готови да съдействат. Йово се оказва сам срещу „зверовете“.
Филмът е заснет на живописни локации в България, които ще припомнят на зрителите колко красива е природата ни и колко е важно да я опазим. „Еко темата е важен момент и дори мога да кажа, че е скрит герой във филма. За мен начинът, по който се отнасяме към природата, е показателен за това как се отнасяме с близките и семейството ни. Надявам с
Белгийската група Hooverphonic идва за концерт в София, заедно със струнен квартет, за да отпразнува 25-годишнината от издаването на албума The Magnificent Tree.
Концертът е на 10 април в Joy Station, съобщават организаторите от BGTSC.
The Magnificent Tree е издаден през 2000 година и включва хитове като Mad About You и Vinegar & Salt.
„Комбинацията от трип-хоп, поп чувствителност и оркестралните елементи в албума завладяват публиката по целия свят, спечелвайки на групата широко признание от меломаните и много нови фенове. Като цяло, музикалното пътешествие на Hooverphonic, водещо до The Magnificent Tree, е белязано от иновации, артистичен растеж и отдаденост към разширяване на границите в областта на алтернативната и електронна музика. Албумът остава вечна класика, олицетворява
Павел Францалийски се оказа, че е един много обичан художник, каза проф. Аксиния Джурова при откриването на негова изложба, посветена на 140-годишнина от рождението му в художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.
Откриването направиха директорът на Исторически музей – Самоков д-р Веселин Хаджиангелов, уредникът в културната институция Любомир Николов, проф. Аксиния Джурова и внучката на Павел Францалийски Павлина Деребанова.
Проф. Джурова посочи, че тя е разбрала, че той е търсен и го е видяла в това, че хората са имали нуждата да имат част от неговото творчество. По думите й художникът е бил учител на плеяда ученици, които след това развиват успешна кариера. „Той е от тези, които много помагат за организиране на музейната сбирка в Самоков. При него обществената и чисто творческата дейност са били много преплетени&ldq
Американската попзвезда Тейлър Суифт бе увековечена със стенопис върху жилищна сграда в западногерманския град Гелзенкирхен, предаде ДПА.
Местният художник Бени Велтум, заедно с колегата си Левин Томала, създават огромен графит, за да уловят вълнението около концертите на Суифт, които се състояха по-рано тази година в Гелзенкирхен. Гелзенкирхен, който отдавна е известен сред германците като потиснат индустриален град, преживя прилив на енергия по време на турнето американската певица.
„Заразих се от еуфорията, която се усещаше по време на концертите на Тейлър Суифт“, каза Велтум пред ДПА и добави, че е искал да отрази с изкуството си „положителните вибрации и енергията“ в града.
Цветният графит на 34-годишната певица е висок 10 метра и широк 5 метра. „Трябваше да следвам интуицията си“, каза Велтум и допълни, че е
Генко Генков е един от знаковите съвременни автори в българското изкуство. Той остави трайна следа след себе си, коментира още областният управител, който определи неговите творби като магнетични.
„Професор Попов е знаково име в изкуството, надявам се гостите на Перник да имат възможността да видят изложбата и да се докоснат до творбите и на двамата майстори“, каза още Людмил Веселинов.
Картините на Генко Генков са собственост на престижни колекции в цялата страна, а Пернишката галерия притежава една негова творба, уточни областният управител.
Людмил Веселинов припомни за изложбата, която преди това е била подредена в галерията на Минна дирекция - "Графит и базалт" на художника Петър Дочев и скулптора Зиятин Нуриев.
Произведенията на двамата изявени творци са били подредени със съдействието на проф. Емил Попов и на областната управа.